2021-04-09 08:42:54 +0200 +0200

Prskavčí blog

Jun 28, 2017

JAM stack

Co to je JAM Stack? To je pojmenování moderního způsobu jak vytvářet weby pomocí clientského Javascriptu, API a Markupu.

Tento stack není žádná novinka, ale dlouho chybělo dobré pojmenování. Nejlepší příklad většího použití podle mne je přechod Smashing Magazine, který pěkně poslali v článku.

Nejdůležitější věci co definují JAMstack:

  • používá CDN
  • používá místo databáze Git
  • markup se převádí pomocí automatického buildu

Javascript

Pokud máte JAMstack nemusíte rezignovat na CMS, je tu několik CMS napsaných jako Javascriptové SPA aplikace - A List of Content Management Systems for JAMstack Sites. Nejznámější řešení je Netlify CMS - An open-source CMS for your Git workflow, které je open source, ale i nabízená jako SaaS. Další zajímvé řešení je Contentful, kde máte editor nejenom na počítači, ale i na mobil nebo hodinky.

Zajímavé řešení nění jen na Javascriptu, ale například na WordPressu, kde Wordpress funguje jako CMS, ale stránky jsou staticky vygenerované. Další podobné řešení je Forestry a určitě najdete další.

API

Samozřejmě nevystačíte jen statickými stránkami a potřebujete přidat funkce na zpracování formulářů nebo napojit na eshop. Například Javascript Shopping Cart řeší eshop a můžete využít Serverless a implementovat co potřebujete pokud využijete GraphQL a například Graphcool kombinuje GraphQL a AWS Lambdu i jiné FaaS.

Další API které se používají například v Smashing magazine a jsou open source.

Markup

Statické generátory (jekyll, hugo) jsou oblíbené a najdete jich velký seznam na Top Open-Source Static Site Generators. Například Hugo je napsaný v Go a je velmi rychlý a stále se hodně rozvíjí. Jekyll se součást Github Pages a proto je hodně oblíbený mezi vývojáři na Githubu.

Závěr

Pokud vás to zajímá tak doporučuji podcast JAMstack Radio, kde je spousta zajímavých hostů a zdrojů k inspiraci.

Pokud si chcete popovídat o GraphQL zastavte se na Hive talks 11.7. v Karlíně.