Prskavčí blog

Nov 3, 2009

Proč jsem přešel z Mercurial na Git

Verzovací systémy už používám asi 5 let, vystřídal jsem CVS, Subversion, Mercurial, Bazaar a Git. V nedávné době v souvislosti také s tím, že Nette přešlo na Git a vůbec se spousta open source projektů přesunula na Github.com jsem také přešel na distribuovaný systém.

V práci používám Subversion a také přispívám do několika projektů, které pracují na Subversion. Dělal jsem migrace z CVS na SVN ve firmě, kde pracuji apod. Subversion má jednu velkou výhodu, kterou nemají distribuované systémy a to velmi dobré a detailní ACL a různé metody autentizace (LDAP, Active Directory). To si myslím udrží ve spoustě firem Subversion ještě po dlouhou dobu.

Ale protože pracuju na linuxu, pro verzování lokálních projektů a pracovních skriptů apod. používám Git, dříve Mercurial.

Proč jsem nejdříve zvolil Mercurial?

  1. Bitbucket, jednoduchý, přehledný, rychlý a privatní repository v free variantě (proti Github.com)
  2. Jednoduší přechod z SVN (viz Přechod od Subversion k Mercurial)
Proč jsem přešel na Git ?
  1. Karel Minařík mě přesvědčil o výhodách Gitu a odpovídal mě na dotazy, které jsem měl a předvedl mi killer feature (git-filter-branch).
  2. Mercurial mi při práci na projektu vyhodil tuto zprávu “files over 10MB may cause memory and performance problems”.
  3. Zvykl jsem si na syntax Gitu, udělal jsem si hromadu aliasů a to chce prostě trochu čas.
Proč mi vadí to upozornění na přidání souboru většího než 10MB? Protože, pokud to tam mají určitě vědí proč. Performance je Gitu velká výhoda a já od verzovacího systému chci hlavně jednu věc a to verzovat cokoliv.

V současnosti používám Subversion, Mercurial i Git současně a nijak mi to nevadí. Git, ale preferuju pro nové projekty. Stávající ponechám tam kde jsou případně pořeším co udělám s těmi nepodporovanými keywords v Gitu, ale stejně mi nepřijdou v poslední době důležité, protože stejně jsou v každém souboru jiné a nenese to tu informaci, kterou většina chce a to je verze revize z SVN. Tohle spíše je lepší přesunout do build scriptu nebo na deployment.

Doufám, že jsem Borkovi Bernardovi odpověděl na co chtěl, případné dotazy do komenářů.