Prskavčí blog

Jul 1, 2009

GTD a Android

O GTD většina vás asi slyšela, pokud ne doporučuji si tuto knihu o timemanagmentu přečíst, dokáže všem zaměstnaným lidem pomoci zvládat svoji práci lépe a efektivně a vyšetřit čas i na další věci, které nestíháte. České vydání knihy David Allen: Mít vše Hotovo, vydal Jan Melvin Publishing a současně spustili webové stránky, které se této problematice věnují, o různých platformách byla řeč a já přidám malé info o Androidu. Na Marketu najdete tyto aplikace, které se dají pro GTD použít, ja jsem ještě přidal aspekt propojení s RTM, které používám.

Seznam testovaných programů pro Android

Screenshoty z aplikací najdete na v galerii.

ActionComplete 1.3.0

Tento program se mi docela líbí, má pěkné ovládání. Dobrá a jednoduchá navigace, nevychází tolik přímo z GTD v pojmenování, ale vše potřebné je tu dostupné. Zálohovat data lze na kartu, bohužel chybí jakákoliv synchronizace s online systémem. Zatím na stránkách je naznačeno, že budou další produkty, které to budou řešit. Ale já nechci mít něco dalšího a dalšího.

Shuffle 1.1.1

Shuffle mi přijde jako nejlepší GTD aplikace pro Android, má jednoduché příjemné ovládání. Dobře se s ní pracuje, ale zásadní nevýhoda je v absence zálohování a synchronizace dat.

NextAction 0.8.3

Jednoduchá a dobře nastavitelná aplikace pro GTD, bohužel také bez synchronizace, ale má zálohování aspoň lokální.

Astrid 2.8.6

Astrid je velmi propracovaná aplikace, která disponuje synchronizací s RTM. Umí úkoly zadávat také do kalendáře což se hodí. V synchronizaci není podpora pro Contexty, SmartFolders a Listy. Vše je maximálně realizováno přes tagy. Dobrý správce úkolů, ale méně se hodí pro GTD, ale stejně asi nejlepší aplikace pro Android.

RTM tasks (v 2009-02-28)

Tato aplikace je geniálně jednoduchá a sám ji mám jako zálohu, pokud se TooDo nedaří synchronizace nebo chci jen rychle přidat úkol do Inboxu. Jak název napoví je určená k práci s úkoly v RTM. Umí jen vybírat list a přidávat, upravovat jednotlivé úkoly a nejde nastavit kontexty ani SmartFolders. Synchronizace fungovala mi bez problémů, ale má méně funkcí což může být pro mobilní zařízení přínos. Nejvíc mi asi vadí, že nejdou přidat poznámky.

TooDo 2.4.3

TooDo mi přijde jako nejpropracovanější aplikace, která implementovala s funkčností dostupných na webových portálech RTM a Toodledo zatím pro Android maximum. Bohužel občas mi nefunguje plně dobře synchronizace mezi programem a webem. Občas se zasekne a nevíte zda to proběhlo jak mělo, případně neoznámí, že synchronizaci vůbec dokončil. Další problém vidím, že se description nesynchronizuje s poznámkami v RTM a vyžaduje být online.

gTasx 1.0.0

gTasx poskytuje jen rozhraní ke službě Google Tasks, kterou lze také použít na GTD. Je to jednoduchý správce úkolů, který nemá moc funkcí.

Zavěr

Náčrt původního článku jsem měl hotový asi před měsícem, proto mohou být někde zastaralejší verze programů. Zvláště Astrid se z 2.6 přehoupl do 2.8 a jeho vývoj dobře pokračuje a doufám, že se dočkáme české verze, pokud máte čas a chuť přiložte také ruku k dílu. V posledních verzích se vylepšila synchronizace s RTM a jediné co mi chybí je podpora List view a ta je planovaná do verze 3.0, které se doufám do konce roku třeba dočkáme pokud vývoj půjde podobným tempem jako doposud.

Pro mě je teď primární aplikaci pro GTD na mobilu Astrid, využívám hlavně toho, že můžu zadat úkoly i když jsem offline a potom je synchronizovat až když se dostanu někam kde je signál. Pokud máte s zkušenosti na Adroidu s dalšími aplikacemi určitě je uveďte do komentářů.