Prskavčí blog

Jan 28, 2009

Ubuntu a konfigurace XDebug pro Eclipse PDT 2.0

Jeden ze čtenářů mého blogu mě poprosil o radu, tak jsem si řekl co se hodí jednomu, může pomoci více lidem.

Pokud máte Ubuntu (KUbuntu, Linux Mint) nebo jiného příbuzného ubuntu provedu vás instalací Eclipse s PDT a konfiguraci XDebug.

Instalace

1. Eclipse můžete nainstalovat z repozitory, ale PDT tam není a proto tento postup nedoporučuji. Lepší je stáhnout si verzi PDT 2.0 All In Ones.
2. Samozřejmě předpokládám, že máte nainstalovaný apache2 a php5 z repozitory. Pro xdebug nezapomeňte nainstalovat php5-xdebug balíček.
3. Jako další krok, než začnu konfigurovat Eclipse, vytvořím kopii php.ini pro XDebug, kam se přidá na konec.

[xdebug]
zend_extension=/usr/lib/php5/20060613+lfs/xdebug.so

Konfigurace

4. Pokud je toto připraveno stačí nakonfigurovat XDebug v Eclipse.
5. otevřeme nastavení: Window -> Preferences
6. pod PHP si najdeme PHP Servers a nastavíme si ho na workspace Eclipse. Já osobně mám vytvořený v Apache virtual host, který je pojmenovaný workspace a vede jeho document root na /home/user/workspace/ kde pracuji s Eclipse.

7. v PHP Executables si nastavím cesty k php a k modifikovanému php.ini pro XDebug.

8. V záložce PHP -> Debug potom musíte mít zapnuté nakonfigurované služby, ale dají se přepínat i přes debug konfiguraci.

9. V menu Run -> Debug Configurations je dobré zkontrolovat, zda pro daný soubor odpovídá nastavení, také pokud se při debugu objeví nějaká chyba je dobré se v první řadě podívat sem a zkontrolovat zda se nepouští třeba jiný debugger, který nemáte nastavený apod.

10. Můžete začít debugovat, např. Run -> Debug as -> PHP Script. Na obrázku je vidět debug jednoduchého skriptu v akci.

Závěr

Rozšíření XDebug umí také profiling, pomocí KCacheGrind nebo WinCacheGrind a také analýzu pokrytí kódu. Doufám, že někomu návod pomůže, pokud máte jakékoliv připomínky nebo dotazy k tématu neváhejte se v komentářích vyjádřit.