Prskavčí blog

Nov 4, 2008

phpUnderControl vs Xinc

Nedávno jsem se snažil trochu vylepšit vývoj o některé aspekty, které mají spíše formálnější charakter. Celý vývojový proces jsem načrtl na následujícím obrázku.

Development Vývojář PHP má výhodu libovolného IDE (preferuji Eclipse PDT). Pro zdrojové kódy používám jako SCM Subversion. Nedávno jsem přidal pre-commit hook skript na kontrolu syntaxe. Používám ho hlavně pro kontrolu projektů v Zend Frameworku. PHP_CodeSniffer podporuje Checkstyle tak není problém výstup zaintegrovat i do jiných programů. Jako post-commit skript používám generován XML logů, které používá stránka s náhledy na projekty na kterých pracuji.

Protože jsem si oblíbil Phing pro automatizaci tvroby buildu hledal jsem něco co by to celé zastřešilo. Řešení je Continuous integration a pro php jsou použitelné jen dva projekty a to phpUnderControl a Xinc. Oba umí stejné nebo podobné věci a přece jenom se trochu liší jak vznikli a jak se provozují.

Jako první jsem zkoušel phpUnderControl. Ten je založený jako plugin do Cruisecontrolu, který je napsaný v Jave a běží jako vlastní webový server, který používá Ant a může volat víceméně přes něj cokoliv si zamanete. V phpUnderControl je integrována podpora pro PHPUnit (Code Coverage, Project Mess Detection and Software Metrics), PHPDocumentor a PHP_CodeSniffer. Pro zobrazení dat je připravena sada XSL stylesheetů pro Cruisecontrol, tak jsou vidět pěkné grafy.

Jedinou nevýhodu vidím v tom, že je to odělený systém běžící na Javě, ale to může být pro někoho klidně i výhoda.

Další CI server jsem vyzkoušel Xinc, ten má výhodu, že je napsaný v PHP a stačí mu Apache a skript který slouží jako CRON pro buildy. Místo Antu je použitý Phing a má ještě navíc podporu pro XDebug, který také umí Code Coverage Analysis a Profiling.

Xinc má vzhled založený na knihovně eZ Components, používá Base a Graph. Chybí mi v defaultních templates lepší podpora pro zobrazování výsledků z PHPDocumentor, PHP_CodeSniffer jak to má udělené phpUnderControl. Jak je vidět např. v demu, tak pokud se podívate na jednotlivý projekt je to jen log a odkazy, není to příliš elegantní a nejsou to jednotlivé html stránky na které lze odkazovat. Vývoj ale intenzivně pokračuje a uvidíme jakých vylepšení se dočkáme ve verzi 2.1. Výhody Xincu také vidím ve psaní pluginů přímo v php.

Zajímalo by mě jak to funguje jinde a případně, které řešení používate a proč.