Prskavčí blog

Jul 1, 2008

NetBeans, PDT a Subversion 1.5

Před časem, jsem přešel z Eclipse PDT na NetBeans IDE Early Access for PHP a to hlavně z důvodu, že projektový adresář je umístněný libovolně mimo zdrojové kódy a také pro lepší práci se subversion než mi poskytoval Subclipse. Když vyšel nový Subversion 1.5 měl jsem obavy, že budu muset čekat na novou verzi pluginu pro Subversion jako je to u PDT.

Subclipse 1.4.x pro Eclipse je už venku, tak to naštěstí u PDT není problém. Ale jak to je u NetBeans, čekám na říjen kdy má být verze 6.5 s podporou PHP, ale dosavadní funkčnost mi celkem vyhovuje, asi je to tím, že stejně edituji nejvíce v PsPadu a SciTE.

NetBeans, ale s Subversion 1.5 fungují bez problémů a to proto, že potřebují ke svému běhu jen binární soubory Subversion,  používají totiž běžného řádkového klienta. Tak pokud odinstalujete starou verzi Subversion a nainstalujete novou, stačí potom nastavit cestu do $PATH, případně se vás NetBeans zeptají kde Subversion najdou. Jednoduché a geniální.

Samozřejmě to má i svoje nevýhody, podporují se základní funkčnosti a až v dalších verzích budou, doufám, k dispozici funkce, které jsou v klientu nové (changelisty, merge tracking atd.). Klient v NetBeansech nemá implementovány i další vlastnosti jako nemožnost propojení s Issue trackerem jak je možné v Subclipsu nebo TSVN. Já primárně používám TSVN a proto mi tyto necnosti příliš nevadí s spíše se mi líbí diff přímo při editaci, ukázání anotací apod. Náhled na používání Subversion v NetBeans je na obrázku.

Jak jsou na tom ostatní prostředí Komodo IDE, Zend? Těším se na komentáře.