Prskavčí blog

Jun 10, 2008

on Air Tour v Praze

air_appicon Adobe nás přivítala ve velkém stylu, tak dobře organizačně připravenou akci jsem dlouho nezažil. Na začátku jsem dostal materiály, vizitku, k dispozici je internet, občerstvení po celou dobu akce a každý byl osobně uveden jejich pracovníkem a obsluha se o vás stará.  Balíček co jsem dostal obsahoval: Adobe AIR for Javascript Developers, ActionScript Reference, Flex Early Evalutation: Assessing Flex Your Project Needs. Nejsou to jen propagační materiály, ale příručka co se může opravdu hodit a reference ActionScriptu, která je sice k dispozici online, ale někdy se to hodí i vytištěné. Do místnosti kde se ve Staropramen pivovaru přednášelo, byly přidány prodlužováky se zásuvkami pro každého a jediný dojem z celé akce trochu ničil hluk z ulice hned za okny.

Program akce byl velmi dobře sestaven a zaměřen převážně na začínající vývojáře na platformě Adobe Air, která tu je od února a teď v červnu bude k dispozici verze 1.1.

Na úvod jedna poznámka pro ty co se s Air ještě nesetkali. Adobe Air je runtime prostředí pro běh aplikací napsaných v JS, HTML, Flash (Flex). Není to jen Flash, aplikace může být jen např. HTML a JS. Během vývoje mělo Adobe Air vývojový název Apollo, pod kterým občas něco najdete. Adobe Air je k dispozici pro Windows, Mac a Linux (alpha).

Program

Nebudu detailně probírat každou přednášku, ale jen to lehce shrnu a uvedu nejzajímavější odkazy. V Keynote Ryan Stewart řekl co to Adobe Air je, kam se bude ubírat Flash Player 10 a kam další verze Adobe Air, které na nás brzo čeká.

V další sérii přednášek byli ukázky jak vybudovat Adobe Air aplikaci pomocí Adobe Flex 3 builderu, Adobe Flex SDK a notepadu nebo pomocí Aptana IDE, které je zdarma.

Kromě vývojových nástrojů byla také představeny různé aplikace, které v Adobe Air jsou již vyrobeny. Pokud budete dělat vlastní aplikace je potřeba je digitálně podepsat, aby při instalaci jste byli důvěryhodní chce to také důvěryhodný certifikát a ne self signed. Certifikáty vydává pro Firefox např. Thawte ($299 za rok).

V rámci přednášek také byli přestaveny projekty www.flash.cz a www.flexgarden.net, které nám problematiku vývoje ve Flexu přinášjí v české a slovenském jazyce.

Přenášeli většinou američané a bylo to poznat např. na tom jak intenzivně používají sociální sítě jak Twitter, Brightkite, Tabrio, Facebook a další. O tomto fenoménu, který u nás ještě není tak rozvinutý přinesu další článek někdy později.

Další materiály jsou k dispozci také na stránkých akce, kde najdete např. i videoblog.

Keynote - Ryan Stewart

Building your first Adobe AIR application with Adobe Flex - Mike Chambers

Jak udělat jednoduchou aplikaci a další témata, které byli probírány na přednáškách? Stačí si pročíst knížku Adobe Air for Javascript Developers. Tam najdere všechny důležité informace o Adobe Air.

Building your first AIR application with HTML and JavaScript - Kevin Hoyt

Leveraging HTML and JavaScript within Adobe AIR - Kevin Hoyt

Deploying and Updating AIR Applications - Serge Jespers

Adobe AIR API Overview - Daniel Dura

Google App Engine and RIAs - Dion Almaer

Google App engine má jako runtime Python a využívá část framewroku Django.

Data Intensive Enterprise AIR Applications - Enrique Duvos

Using JavaScript Frameworks in AIR Applications - Andre Charland

AIR Conditioning - Lee Brimelow

Adobe Air Aplikace

Fotografie

https://www.flickr.com/photos/tags/onair2008prague/